U brlogu slobodan si živjeti kako ti najbolje odgovara, ali kad vrijeme ili nekakva izvanjska sila naruši osjećaj slobode i sigurnosti – moraš van. Svijet u pričama Marka Dejanovića sličan je ovom stvarnom: šaren i bučan, ponekad mračan i tjeskoban, brutalan ili brutalno smiješan. Van brloga knjiga je generacije koju su prekinuli usred igre i bez objašnjenja otjerali u nepoznato. Na tom putu djevojčice i dječaci vidjet će sve ono o čemu djeca ne bi trebala ni znati, ni sanjati, a kamoli proživjeti.
Ono što mi odrasli znamo – igra zapravo nikad ne prestaje, nastavit će se u beskraj, u drugim oblicima i pod bilo kojim uvjetima. Ako nikako drugačije, opstat će u mašti gdje je sve moguće baš kao i u ovim pričama. Igra će se nastaviti u dalekim, slobodnim zemljama, po krovovima zgrada gdje će usamljeni dječak iz Bosne, prerušen u drevnog ninja-ratnika, navući na sebe do zuba naoružane specijalce, nastavit će se kroz urnebesno komičnu životnu ispovijest kovanice od pet kuna ili u zagrebačkom naselju Maksimir gdje će dobri ptičar Đuka izazvati rat između dvije obitelji.
S vremena na vrijeme, igra postaje opasna, uznemirujuća i nasilna. A onda opet – dirljiva ili sjetna. U pričama Marka Dejanovića zrcale se prepoznatljivi, neuljepšani prizori onoga što upravo živimo, u njima su jasno iscrtani tragovi generacije, uspomene iz minulog vremena, ali i sjećanja na budućnost kakva bi lako mogla biti ako igra jednom stvarno i zauvijek utihne.